Z czym komponować białe wino?
Jeśli wybierzecie się Państwo do jednej z przytulnych restauracji w Rabce-Zdroju, to obsługa w takich miejscach z przyjemnością pomoże dobrać gatunek wina do zamawianego posiłku. Jednak znacznie więcej przyjemności sprawi Państwu na pewno samodzielnie podjęta decyzja i możliwość zabłyśnięcia swoją wiedzą oraz obyciem.
Jeśli na restauracyjnym stole mają zagościć dania z ryb lub z drobiu, w tym głównie z kurczaka, lekkie sałatki lub owoce morza czy delikatne w smaku sery, odpowiednim wyborem będzie wino białe wytrawne. Jego bogaty smak będzie stanowił przyjemny dla podniebienia kontrast. Półwytrawna wersja białego, delikatnego w smaku wina produkowanego z jasnych odmian winogron będzie pasować do równie subtelnych w smaku dań przyrządzanych z cielęciny czy ryb. Świetnie będzie współgrać z pasztetami, makaronami i daniami z drobiu, w tym z kurczaka czy indyka. Półsłodkie i słodkie białe wino dedykowane jest deserom, owocom oraz ciastom.
Generalnie białe wino jest znacznie lżejsze od czerwonych odmian, dlatego rewelacyjnie sprawdza się w roli aperitifu, czyli alkoholowego napoju podawanego przed podaniem jedzenia dla zaostrzenia apetytu. Najlepiej smakuje schłodzone do temperatury między 8 a 12ºC.
Z jakimi daniami dobrze komponuje się klasyczne, czerwone wino?
Głęboki, urzekający kolor czerwone wino zawdzięcza ciemnym odmianom winogron, z jakich jest tłoczone. Również jego charakter jest bardziej urzekający, mocniejszy i bardziej stanowczy, a smak – znacznie cięższy od tego, jaki oferuje białe wino. W przypadku rubinowych odmian znaczenie ma również temperatura podania, która powinna zawierać się w przedziale od 14 do 18ºC w zależności od konkretnego rodzaju.
Dobór czerwonego wina do potraw jest bardzo charakterystyczny. Najmocniejsze, a więc wytrawne, należy serwować do dań składających się z pieczeni i przyrządzanego na rożnie drobiu, ale też do dziczyzny, gęsiny, pieczonej kaczki oraz ostrych serów. Półwytrawne czerwone wino doskonale podkreśli i podkręci smak potraw, w których wykorzystano za bazę leśne grzyby. To też idealny dodatek do dań z wieprzowiny, baraniny, wołowiny oraz do tłustych serów. Półsłodkie i słodkie czerwone wina można z powodzeniem podać do deserów, owoców oraz orzechów.
Z czym najlepiej smakuje różowa odmiana wina?
Różowe wino jest najbardziej orzeźwiającą odmianą ze wszystkich dostępnych na rynku. Jego krótka historia oraz konieczność spożycia w ciągu dwóch lat od odkorkowania butelki sprawiają, że ma nieco mniejsze grono zwolenników. Nie oznacza to jednak, że jego smak nie będzie w stanie podkreślić wyjątkowego charakteru konkretnych potraw – a wręcz przeciwnie.
Jeśli chodzi o profesjonalny dobór wina do potraw, różowe odmiany są najbardziej uniwersalne. Można je podać bowiem do wędlin, dań wegetariańskich, grillowanych ryb i zapiekanek, ale sprawdzą się też w połączeniu z chłodnikami czy jako dodatek do deserów. Najlepiej różowe wino będzie smakować po schłodzeniu go w lodówce do temperatury między 10 a 12ºC.
Czy zawsze można do posiłków podawać wino?
W dobrej restauracji w Rabce-Zdroju na pewno obsługa nie zaproponuje Państwu żadnego z win, jeśli macie Państwo skosztować dań z jajek czy mających w składzie ocet. Niektórych może dziwić fakt, że wina nie łączy się też z tak popularnym, gorącym napojem, jak kawa.
Podając wino do posiłku trzeba pamiętać też o kilku innych, cennych wskazówkach. Zawsze w pierwszej kolejności podaje się wina lżejsze – a więc białe i różowe ma pierwszeństwo przed czerwonym. Znaczenie ma również wiek – młodsze zawsze muszą być serwowane przed dłużej leżakującymi. Pod uwagę należy wziąć także ich charakter – półsłodkie i słodkie muszą pojawić się po winach wytrawnych i półwytrawnych.