Pracujesz cały dzień przy biurku? Bolą Cię plecy? Prowadzisz siedzący tryb życia?

Niestety brak ruchu może spowodować nieprzyjemne konsekwencje, jak np. zaburzenia równowagi mięśniowej, bolące ścięgna czy kolana, bóle pleców, brak energii, otyłość, zwiększone ryzyko chorób serca i cukrzycy.

Twój tryb życia nie pozwala Ci na regularne wizyty na siłowni? Nic straconego! Wystarczy, że wprowadzisz do swojego rozkładu dnia kilka krótkich i prostych ćwiczeń, które nie wymagają wygospodarowania większej ilości czasu.

Ćwiczenia rozciągające poprawią krążenie i dotlenią mózg – to idealny sposób na dobre rozpoczęcie dnia! Podczas rozciągania staraj się, aby mięsień był rozluźniony, utrzymuj go w jednej pozycji co najmniej przez 30 sekund.

  1. Przechyl głowę do ramienia, aż poczujesz rozciągnięcie, przytrzymaj chwilę i powtórz ćwiczenie na druga stronę,
  2. Wyprostuj plecy i zacznij wykonywać krążenia ramion, najpierw do przodu później do tyłu. Powtórz kilka razy.
  3. Wyprostuj się, unieś jedną rękę przed siebie na wysokość barków i skieruj w stronę przeciwległego barku. Drugą ręką złap ją na wysokości powyżej przedramienia i przyciśnij do klatki piersiowej. Wytrzymaj w tej pozycji od 30 do 60 sekund. To samo powtórz dla drugiej ręki.
  4. Unieś jedną stopę i wykonuj małe kółka w lewą i prawą stronę, a następnie zmień stopę.

Ćwiczenia wzmacniające w łatwy i prosty sposób pomogą wyrzeźbić sylwetkę. Nie potrzebujesz dużo miejsca żeby wziąć się od pracy, możesz śmiało ćwiczyć nawet siedząc przy biurku!

  1. Skręty ciała – w tym ćwiczeniu możesz wykorzystać biurowe krzesło obrotowe. Usiądź prosto, przytrzymaj się krawędzi biurka i obracaj fotel z boku na bok. Powtórz na każda stronę 15 razy. To ćwiczenie wzmocni Twoje mięśnie brzucha
  2. Unoszenie nóg w pozycji siedzącej – siedząc na krześle wyprostuj się i połóż lewą nogę na ziemi. Prawą unieś i wyprostuj. Wytrzymaj w tej pozycji 3 sekundy a następnie opuść. Ćwiczenie powtórz na każda nogę po 15 razy. Dzięki temu wyćwiczysz i wzmocnisz mięśnie czworogłowe ud.
  3. Przysiady na krześle – stań przed krzesłem i ustaw nogi na szerokość bioder. Zrób przysiad ale zatrzymaj się zaraz przed krzesłem. Ćwiczenie powtórz 3 razy po 10 przysiadów.
  4. Wymachy nóg do tyłu – jeśli musisz wykonać dużą ilość kopii dokumentów to nie marnuj czasu na bezproduktywne stanie. Oprzyj ręce na kserokopiarce i odchyl raz prawą raz lewą nogę do tyłu, napinając przy tym mocno mięśnie pośladków. Wykonaj 30 powtórzeń na każda nogę

Praca za biurkiem nie tylko obciąża plecy, oczy czy nadgarstki, ale także przyczynia się do ograniczenia aktywności ruchowej, co prowadzi do pojawienia się zbędnych kilogramów. Jeśli do niewielkiego ruchu dołączy się nieprawidłowo zbilansowana dieta, nadwaga murowana. Aby zachować  większą aktywność fizyczną pomimo pracy w biurze, zamiast wysyłać e-mail do współpracowników, zrób sobie krótki spacer i dostarcz informację osobiście. W drodze do pracy wysiądź dwa przystanki wcześniej i pozostały dystans pokonaj pieszo. Korzystaj ze schodów zamiast windy.Staraj się chodzić szybciej i energicznie, aby podnieść  tętno i przyspieszyć pracę serca. W ten sposób zadbasz nie tylko o swoje samopoczucie, ale także i o swoja sylwetkę!

Jak zacząć żyć aktywnie bez wychodzenia w domu

Chcesz być na bieżąco z nowymi postami i informacjami? Polub Nas na Facebooku – znajdziesz tam różne ciekawostki i oferty promocyjne https://www.facebook.com/hotelwiosna/

Tagi: #cwiczenia #cwiczwbiurze #brakruchu #problemyzkręgosłupem #pracazabiurkiem #badzfit

Facebook Comments
Klaudia Skrabot

Od dzieciństwa związana ze sportem, najpierw przez taniec, a obecnie poprzez ćwiczenia siłowe, kettlebell oraz trening funkcjonalny.

Licencjonowany instruktor Fitness oraz Aqua Areobic. Na co dzień prowadzi zajęcia fitness, aqua fitness oraz taneczne z dziećmi.

Promotorka zdrowego stylu życia, opartego na aktywności fizycznej i zdrowym odżywianiu.

Uważa, że każdy może być „FIT” – wystarczy tylko chcieć.